Zlaté cihly

Investovat do zlata je možné buďto přímo, prostřednictvím (fyzického) vlastnictví, anebo nepřímo, např. prostřednictvím certifikátů, specializovaných účtů, derivátů nebo akcií. 

Zde se budeme zabývat oním "fyzickým vlastnictvím", která má v zásadě dvě možné formy: jednak to je vlastnictví zlatých mincí, a jednak také vlastnictvízlatých cihel (tzv. gold bars). A právě o zlatých cihlách tu bude řeč... 

Zlaté cihly představují spolu se zlatými mincemi nejtradičnější způsob investování do zlata. Víte ale, co to zlaté cihly vůbec jsou? Víte v jakých velikostech se vyrábějí? Víte jak se vyrábějí? Potom čtěte dále... 

 

 

Jako zlaté cihly jsou obecně označovány zlaté ingoty (pruty), které mohou být vyráběné v mnoha různých tvarech a velikostech. 

Zlaté cihly se v závislosti na způsobu výroby rozlišují na dva základní druhy: lité a ražené. 
Lité cihly ("cast bars") jsou vyráběny odlévání roztaveného zlata do formy, zatímco ražené cihly ("minted bars") jsou vyráběny podobně jako mince z jakýchsi polotovarů. Jako ražené cihly se vyrábějí především cihly nižších hmotností (1 - 50 g), větší cihly se pak obvykle odlévají. 

Na zlatých cihlách obvykle bývá vyraženo jméno výrobce, hmotnost a čistota obsaženého zlata doplněná puncem. Zlaté cihly se obecně prodávají za cenou pouze o něco málo vyšší než je cena samotného zlata. 

Zlaté cihly také sehrály svou roli v mnoha filmech - nejčastěji bývají (díky své nápadné rozměrnosti) zobrazovány cihly o hmotnosti 400 trojských uncí - tzv. London Good Delivery.

Zlatá cihla o hmotnosti 220 kg, Taiwan Museum 

 

Velikosti zlatých cihel

Zlaté cihly se prodávají v několika základních velikostech, pojďme si je tedy trochu přiblížit. 

Zřejmě nejrozšířenější velikostí (alespoň co se bankovních trezorů týká) je bezesporu rozměr označovaný jako London Good Delivery. Tyto cihly váží rovných 400 troyských uncí (400 Oz), což představuje asi asi 12,5 kg. Cena takovéto cihly se v současné době pohybuje kolem 375 000 USD, čili asi kolem 6 800 000 CZK (10. sprna 2009). 

Dalším velice rozšířeným rozměrem jsou tzv. kilobars. Ty, jak již název napovídá, mají hmotnost 1 kg. (Označováno například jak 1000 g tak i 1 KILO.) Tyto cihly jsou velice oblíbené z hlediska běžného obchodování. 

Často se obchoduje také s cihlami, jejichž hmotnost je uvedena v tzv. tola. Nejčastěji se pak vyskytují cihly u hmotnosti 10 tola (cihly o této velikosti nabízí například známý švýcarský rafinér Argor-Heraeus), což je přibližně asi 117 g / 3.75 Oz (tato velikost je také někdy označována jako TT - Ten Tola). 

Zakoupit zlaté cihly lze ale i v mnoha jiných velikostech, např: 500 g, 250 g, 100 g, 50 g, 1 Oz, 20 g, 10 g, 5 g, 2 g anebo i 1 g.

 

Zlatá cihla o hmotnosti 1 kg, UBS (Union Bank of Switzerland)