Investice do zlata

Zlato má mezinárodní měnový kód XAU podle ISO 4217. Investice do zlata se vám určitě vyplatí. Vstup ČR do Evropské unie umožnil investiční zlato osvobodit od DPH. Cena zlata jde pořád nahoru, je totiž potřeba více než kdy jindy před tím. Zlato je základem moderní medicíny a používá se hojně v elektrotechnice jako např. počítač, mob. telefony a mnohé další. Navíc zlato je jedno z mála platidel, které lze téměř po celém světě proměnit v peníze či služby a výrobky. Investotvat do zlata se ovšem vylatí pouze do ryzího to znamená 24 karátů či 999/1000 g na 1 kg zlaté slitiny, což je téměř úplně čisté zlato. Jiné zlato význam nemá. Jsou to například skoro bezcené šperky, které jsou většinou vyrobeny ze slitiny zlata 9 až 18 karátů, tudíž nejsou tak likvidní(obchodovatelné). Po druhé světové válce roku 1946, byl zřízen zlatý standard Bretton Woods, což je 35 dolarů za trojskou unci. Tento systém (BW) fungoval do roku 1971. Poté americký preziden Richard Nixon provedl razantní kroky. Kvůli vysoké míře inflace zastavil směnost zlata za amrecké dolary, přidal daň z importu 10% a tohle všechno na 90 dní.Poté se cena zlata začala prudce zvedat a jeho cena roste dodnes. Od roku 1833 je cena zlata více než 50 krát vyšší!! Jenom od roku 2001 do 2009 se cena zvýšila 3x. Není ovšem jisté zda bude cena zlata nadále stoupat či nastane konsolidace. I přes to je ovšem zlato nejlepší možná volba jak zůročit vaše peníze a pojistit je proti ztrátě hodnoty. Například kdyby jste měli vaše finance uloženy v USD a převáděli by jste je například  po 10 letech na jinou měnu mohli by jste ztratit klidně 40% vložené penežní částky kvůli pohybům kurzů měn. Tohle se u zlata nestane. Zlato má dlouhodobou tendenci růst.

 

Jak investovat do zlata?

Pořiďte si zlaté slitky nebo zlaté mince či zlaté fondy.

Hmotnost zlata je většinou udávána v oz což jsou troské unce. 1oz=31.1034768 gramů. Investuje se do zlata, které má obsah zlata v 1kg zlata vyšší než 900g.

1.Zlaté slitky

Zlaté slitky mohou být nejrůznějších tvarů a velikostí. Tohle je jedno uncová. Většinou u nich bývá přiložen doklad o pravosti. Zlatých slitky(gold bars) mývají hmotnost 1, 5, 10, 20, 1 oz , 104, 50, 100, 250, 500 a 1000 gramů. Největší světový slitek váží 250 kg, není ovšem obchodovatelný.

2.Zlaté mince

Zlaté mince jsou vyrobené převážně nebo zcela ze zlata. Zlato se pro mince používá  prakticky od vynálezu ražení mincí. Nejznámější mince jsou Krugerrand z JAR, představil  v roce 1967, American Eagle Gold, Mexický Libertad Gold, Austrian Philharmonic, British Britannia, Canadian Maple Leaf, Chinese Panda, Gold Dinar, Russian Chervonets,Swiss Vreneli. Mince mají většinou hmotnost podílu trojské unce např 1/20 oz.

3.Nepřímo prostřednictvím fondů, certifikátů nebo akcií

Kde nakoupit?

1. specializované firmy nebo banky (u nás např. KB)

2. specializované internetové zahraniční i české obchody se zlatými minceny a slitky

3. nákup akcií či zlatých fondu taktéž na internetu