Investice do stříbra

Bez zlata a stříbra svět němůže existovat. Investice do stříbra i zlata je závislá na čase a tak lze říct, že načasování je všechno. Cena stříbra je nestabilní. Zásoby stříbra nejsou nekonečné. Stříbro se většinou vyrábí jako vedlejší produkt zpracování jiních kovů. Je odhadováno, že je vytěženo 95% čistých ložisek stříbra. Většina stříbra se tedy vyrábí. Nevýhodou stříbra ovšem pro někoho může být, že je náchilná na oxidaci v různém prostředí, ovšem i tato oxidace lze většinou odstranit.

Cena stříbra

Cena stříbra se většinou mění v závislosti na ceně zlata, ovšem poměr se v minulosti lišil. Poměr zlata/stříbra je často analyzován obchodníky a investory. V roce 1792 byl ve Spojených státech stanoven zákonem poměr zlata ku stříbru  1:15, což znamenalo, že za jednu trojskou unci zlata by se dalo koupit 15 trojských uncí stříbra.Průměrný poměr zlata/stříbru v průběhu 20. století byl 1:47. Od roku 1985 do 2009 se cena zvýšila z 6 dolarů za trojskou unci na 16 dolarů. To je trojnásobek.

Co ovlivňuje cenu stříbra?

1. Od roku 1973 Bratři huntové začali ovlivňovat trh a to způsobilo cenovou špičku stříbra v roce 1980 na 49,45 dolarů za trojskou unci a snížení poměru zlata/stříbru až na 1:17.0 (zlato také vyvrcholily v roce 1980 na 850 dolarů za trojskou unci ). Nicméně proběhla změna pravidel obchodování na New York Mercantile Exchange (NYMEX) a zásahl Federálníh rezervní systém a ukončil zdražování stříbra.
2. V roce 1997 Warren Buffett koupil 130 milionů trojských uncí (4000 tun) stříbra za 4,41 dolarů za trojskou unci (v celkové hodnotě 572 milionů dolarů). Podobně jako u zlata, se cena stříbra více než zdvojnásobila v hodnotě vůči dolaru Spojených států amerických od prosince 2001.Dne 6.května 2006 Buffett oznámil akcionářům, že jeho společnost již nedrží žádné stříbro.
3.V dubnu 2006 iShares zahájil stříbrné výměnné fondy, tzv. iShares Silver Trust (NYSE: SLV). Tato společnost v roce 2008 přiznává 180 milionů trojských uncí rezerv stříbra.

Průmyslová poptávka

Použití stříbra konstantě roste od roku 2001. Používá se pro elektrické spotřebiče a zdravotnické produkty.Nové požadavky pro použití stříbra jsou v bateriích, supravodičých a elektrických obvodech. Expanze střední třídy v rozvíjejících se zemích ucházejících se o západní životní styl a výrobky může také přispět k dlouhodobému období růstu průmyslové použití stříbra.

Metody investic do stříbra

Hmotnost stříbra je většinou udávána v oz což jsou troské unce. 1oz=31.1034768 gramů. V současné době existuje 7 způsobů jak investovat do stříbra. Způsoby investic jsou stříbrné: Bary, Mince, výměné fondy, certifikáty, účty, deriváty, fondy těžebních společností. V základě jde o to jestli investujete přímo nebo nepřímo do drahého kovu.

1.Bary

Jsou to stříbrné  kvádry různých tvarů. V některých zemích, jako je Švýcarsko a Lichtenštejnsko, můžou být bary koupeny nebo prodány přes pult velkých bank. Velikosti stříbrných barů jsou: 1000 uncí, 100 uncí, 1 kg, 10 uncí, 1 unce.

2.Mince

Nákupování stříbrných mincí je další populární způsob fyzického držení stříbra. Jedním z příkladů stříbrných mincí je kanadský Maple Leaf s čistotou 99,99%. Čisté mince jsou tyto: Kanadský Silver Maple Leaf, Mexický Silver Libertad, Čínský Silver Panda,  Americký Silver Eagle, Australaský Silver Kookaburra, Australský Silver Kangaroo, Britský Silver Britannia, Rakouský Silver Vienna Philharmonic a Ruský George the Victorious.

 

3.Výměnné fondy

Jde o nepřímou metodu investic do stříbra představuje rychlý a snadný způsob jak obchodovat se stříbrem. Výměnné fondy  jsou v současné době tyto iShares Silver Trust, ETFs Silver Trust, Centrální Fond Kanady,ETFs Silver, ETFs Physical Silver, PowerShares NR Silver, ProShares Ultra Silver.

4.Certifikáty

Je to osvědčení o vlastnictví stříbrných slitků. Perth Mincovna Certificate Program (PMCP) je jedinou vládou garantovaný  stříbrný certifikát na světě.

5.Účty

Většina švýcarských bank nabízí stříbrné účty, kde může být stříbro okamžitě koupenot nebo prodáno v jakékoliv cizí měně. Na rozdíl od fyzického stříbra, zákazník nemá vlastní skutečný kov, ale má nárok na určité množství kovu od banky. Mnoho digitálních služeb zlaté měny, jako je například e-gold a GoldMoney, nabízejí stříbro jako alternativu ke zlatu a pracují na podobném principu. Existují ještě eLibertyDollar a Phoenix Silver.

6.Deriváty

Deriváty, jako jsou stříbrné futures se v současné době obchodoují na různých burzách po celém světě. V USA, jsou stříbro futures primárně obchodovány na COMEX (komoditní burzy), což je dceřiná společnost New York Mercantile Exchange. V listopadu 2006, Národní a komoditní deriváty Exchange (NCDEX) v Indii představil futures na 5 kg stříbra.

7.Těžební společnosti

Tyto nepředstavují stříbro vůbec, ale spíše jsou to podíly ve společnostech, které těží stříbro. Společnosti málokdy těžá stříbro samotné, běžně se stříbro nachází uvnitř rudy s obsahem jiných kovů, jako je cín, olovo, zinek a měď. Proto jsou také akcie z obecného kovu investice, spíše než pouze investice do stříbra . Stejně jako u všech důlních podílů, existuje mnoho dalších faktorů, které se berou v úvahu při hodnocení ceny akcie.