Investice do platiny

Platina má mnohem kratší historii ve finančním sektoru než zlato nebo stříbro, které znaly již dávné civilizace. Platina je poměrně vzácná i mezi drahými kovy. Roční produkce činí pouze přibližně 5 milionů trojských uncí (150 t) ročně. V kontrastu zlaté doly výrobí přibližně 82 million ounces (2550 t) ročně, a produkce stříbra  je přibližně 547 milionů unce (17000 t). Jako takový inklinuje k obchodu za vyšší ceny. Platina je obchodována na New York Mercantile Exchange (NYMEX) a také na London Platinum and Palladium Market. Chcete-li prodávat svou platinu na většině komoditních trzích, musí být ingoty platiny kontorlovány a označeny puncem podobně jako tomu je u zlata a stříbra.

 

 

Cena platiny

Cena platiny se mění spolu s jeho nabídkou a poptávkou. Během období stability a udržitelného hospodářského růstu, je cena platiny většinou dvojnásobkem ceny zlata. Vzhledem k tomu že žijeme v obdobích ekonomické nejistoty, cena platiny má tendenci klesat v důsledku snížené poptávky, za které částečně může zvýšení ceny zlata. Platina dosáhla vrcholu  ceny 2300 dolarů ($ 74 / g) v březnu 2008, bylo to způsobeno dlouhodobím výpadkem proudu v jihoafrických dolech. Cena v listopadu 2008 následně klesla na 780 dolarů za trojskou unci ($ 25 / g). Do září 2009 se cena platiny postupně zvedala až na 1300 dolarů za trojskou unci. Dle grafu to vypadá, že cena platiny poroste. Ovšem zaručit se nedá nic ani zítřejší počasí .-).

Metody investic do platiny

Hmotnost platiny je většinou udávána v oz což jsou troské unce. 1oz=31.1034768 gramů. Existují pouze 3 způsoby jak investovat do platiny. Základem rozhodnutí je ovšem to stejné jako u stříbra a to rozhodnutí zda investovat do drahého kovu přímo (fyzické vlastnictví) nebo do fondů, účtu a dalších jiných možností nepřímého investování do platiny.

1.Výměnné fondy

Platina je obchodována na londýnské burze jako výměnné fondy v rámci LSE burzovní symbol: PHPT.

2.Platinové mince

Platinové mince jsou dalším způsobem, jak investovat do platiny. Bylo poměrně málo druhů platinových mincí vyraženo, kvůli jejich nákladům a obtížnémů zpracování.

3.Platinové účty

Většina švýcarských bank nabízí účty platiny, kde může okamžitě platinu koupit nebo prodat za jakoukoliv cizí měnu. Na rozdíl od fyzické platiny, zákazník nemá vlastní skutečný kov, ale má nárok vůči bance na určité přesně stanovené množství kovu. Od červenec 2009 GoldMoney nabízí platinu jako alternativa ke zlatu a pracuje na podobném principu.